Za različita putovanja morate odabrati različite ruksake.
1. Izbor ruksaka za slobodno vrijeme.
Urbani ruksak za slobodno vrijeme je pogodan za relativno lak jednodnevni-otok u gradu. Kapacitet je uglavnom 20-30l. Ranac je lagan. Potrebno je samo da ponesete flašu vode, grickalice, papirnate ubruse, čaše, novčanik i druge dnevne stvari u torbi. Ostala hrana i pića mogu se lako kupiti i opskrbiti u bilo koje vrijeme.
2. Izbor planinarskog ruksaka.
Planinarski ruksak je pogodan za kratka-pješačenja na otvorenom. Kapacitet je uglavnom 30-45l. Težina ruksaka je umjerena. Osim svakodnevnih sitnica, nosi više vode za piće, hrane, odjeće itd. Cijelo putovanje nije lako nabaviti zalihe, pa ruksak nosi sve što mu je potrebno. Planinarski ruksaci su uglavnom sa dvostrukim ramenima, sa naramenicama, pojasevima i sistemima ranca.
3. Izbor dopunskog planinarskog ruksaka.
Težak ruksak je pogodan za planinarenje na otvorenom i{0}}putovanje po zemlji. Kapacitet je uglavnom veći od 45L. Ruksak je težak. Osim ruksaka, nosi i šatore, vreće za spavanje, planinarske cipele, pribor za kuhanje na otvorenom, samostalne rezervoare za vodu, itd. Teški ruksak zadovoljava potrebe kampovanja na otvorenom i dugotrajnog-pješačenja. Zalihe potrebne za nekoliko dana nalaze se u rancu.
4. Izbor torbe oko struka.
Torba oko struka se obično koristi uz planinarski ruksak i težak ruksak. Prikladna torba oko struka dopuna je velikom ruksaku. Neki mali predmeti koji se mogu koristiti u bilo koje vrijeme mogu se staviti u torbu oko struka i uzeti dok ih koristite. Nema potrebe da prekidate putovanje, oduzimate vreme i usporavate.
5. Izbor visoko-kvalitetnog ranca.
Izbor kvaliteta brenda ruksaka vezan je za integritet i doživljaj turizma. Visok-kvalitetni ruksak može olakšati putovanje. Profesionalni brend ranca, nakon dugotrajnog-poboljšanja, može biti jak i praktičan, bogatog dosega, detaljan, više u skladu s ergonomijom. Posebno za teške ruksake za duga-putovanja, nemojte birati neprofesionalne torbe.